Psia terapia

Kiedy pies zaczyna sprawiać kłopoty, a domownicy nie radzą sobie z “okiełznaniem” swojego czworonoga, zaczynają poszukiwania profesjonalnej pomocy. Takimi trudnymi przypadkami zajmują się najczęściej zoopsychologowie, psi psychologowie lub behawioryści, którzy zapoznają się zarówno z zachowaniem zwierzęcia, jak i postępowaniem jego opiekunów. Kim więc dokładnie jest zoopsycholog? Opiszę to w poniższym artykule.

Zoopsycholog przeprowadzi odpowiednią psią terapię

Zoopsycholog to nie tylko behawiorysta czy szkoleniowiec skupiający się wyłącznie na zachowaniach psa, ale również specjalista badający więzi zwierzęcia z człowiekiem. W ten sposób terapia behawioralna wraz z odpowiednim wychowaniem są o wiele skuteczniejsze i przyczyniają się do poprawy wspomnianej relacji. Zoopsycholog skupia się na danym przypadku całościowo, tzn. na każdym elemencie funkcjonowania czworonoga z jego opiekunem. Dzięki takiemu spojrzeniu psia terapia przynosi rewelacyjne efekty.

Wywiad i obserwacja to podstawa

Zazwyczaj wywiad i obserwacja mają miejsce w znanym dla zwierzęcia środowisku, czyli w domu, co jest najskuteczniejszą formą pracy nad pupilem. Zoopsycholog analizuje wszelkie zachowania z przeszłości, a także zadaje szereg pytań, które mają na celu wyjaśnienie przyczyn  tych kłopotów. Psia terapia polega na zbadaniu przyczyn występowania niepożądanych reakcji i uświadomieniu opiekunom, jak należy postępować.

Jeśli zwierzę zostało zabrane z ulicy i nie do końca znana jest jego historia, nie stanowi to przeszkody do zmiany przyzwyczajeń, tak aby jego zachowanie było akceptowalne przez jego najbliższe otoczenie. Zadaniem terapeuty jest więc ustalenie nowych zasad codziennego funkcjonowania psa – w celu stopniowego wyciszenia konkretnych bodźców lub całkowitego pozbycia się niechcianych zachowań. Oprócz psiej terapii zaleca się również skorzystanie z pomocy farmakologicznej, jeśli postępowanie pupila jest mocno zakorzenione w jego psychice.

Terapia e-mailowa – to możliwe!

W przypadku, gdy w okolicy brakuje profesjonalnego specjalisty od psiej terapii, istnieje możliwość skorzystania z pomocy e-mailowej. Taka forma terapii może wzbudzać wiele kontrowersji, jednak skuteczność wspomnianej metody zależy głównie od:

  • doświadczenia,
  • umiejętności,
  • wyobraźni i empatii,
  • wyczucia sytuacji i dobrego rozeznania

Najważniejszym elementem jest umiejętne zadawanie pytań przez terapeutę, a także rzetelne i szczegółowe udzielenie odpowiedzi opiekunów. Potwierdzają to licznie przeprowadzone psie terapie w formie e-mailowej, których odbyłam niemalże tyle samo, ile wizyt domowych, a klienci potwierdzają niezwykle wysoką skuteczność tej metody. Oczywiście wizyta domowa i bezpośredni kontakt pozwalają wychwycić dodatkowe elementy zachowania. Natomiast w praktyce skuteczność obu metod oraz oceny zachowania zwierzęcia, a także rozwiązywanie problemów na podstawie postawionej diagnozy jest, w mojej ocenie, równie skuteczna.

Jeśli potrzebujesz pomocy ze swoim zwierzęciem – odezwij się jeszcze dziś!