Muszę o tym napisać, bo wciąż mnie martwi, jak wiele osób decyduje się na psa bez odpowiedniego przygotowania. Tak wielu spotykam niefrasobliwych opiekunów, zakochanych w swoich szczeniakach, a potem przerażonych, gdy dorastają… męczących się całymi latami z wieloma trudnymi cechami swoich pupili. Często nie szukają nawet pomocy. Problem się pogłębia, a sytuacja staje się bardzo uciążliwa i dla psa, i dla opiekunów. Codzienne życie, zamiast nieść radość, staje się pasmem udręki dla obu stron.
Są też – i ich liczba wciąż rośnie – cudowni, mądrzy opiekunowie, którzy wiedzą niemal wszystko i wspaniale prowadzą swoje psy. W razie kłopotów natychmiast zgłaszają się do mnie i wszystko szybciutko zostaje skorygowane.
Część z grupy udręczonych dowiaduje się w końcu, że można pracować nad psem i szuka pomocy. Niektórzy niestety trafiają na niekompetentne osoby, które proponują im zmiany nie do zaakceptowania lub nie dające oczekiwanych rezultatów. Czują się rozczarowani i zniechęceni. To smutna sytuacja, na szczęście wiele z tych osób nie daje za wygraną i próbują jeszcze raz, ale wiele osób po prostu rezygnuje. Jak więc rozpoznać kompetentnego terapeutę?
Dobry terapeuta uwzględnia nie tylko psi problem, ale przede wszystkim potrzeby i poglądy oraz możliwości opiekuna psa. Dostosowuje terapię do konkretnej osoby i konkretnego problemu. Dla mnie podstawą jest dokładny, szczery wywiad oraz obserwacja zachowań psa. Czasami stosuję prowokację pewnych reakcji, w celu upewnienia się, czy moja, czy też opiekuna ocena jest prawidłowa. Kolejnym, najważniejszym krokiem jest szczegółowe wyjaśnienie opiekunom przyczyn nieakceptowanego zachowania psa. Dopiero gdy wszystko jest zrozumiałe i klarowne, przedstawiam program terapii oraz praktycznie przekazuję krok po kroku, jakie zmiany należy wprowadzić. Jeśli któraś z moich propozycji nie spotyka się z akceptacją, znajduję rozwiązanie alternatywne. Niektóre zmiany wymagają demonstracji i przećwiczenia, tak by już na wstępnym etapie wyłapać ewentualne nieprawidłowości.
Terapia jest skuteczna dopiero wtedy, gdy opiekun dobrze rozumie przyczyny problemów oraz rozumie i akceptuje program naprawczy. W przeciwnym razie szybko się zniechęci lub wciąż będzie popełniał te same błędy. Dobrze jest więc znaleźć dobrego, doświadczonego psiego terapeutę, który naprawdę zatroszczy się o holistyczne, całościowe spojrzenie na psa oraz opiekunów. Dobry terapeuta w przyjazny i skuteczny sposób poprowadzi nas po meandrach psiej psychiki i pomoże osiągnąć szczęśliwe porozumienie z naszym psim pupilem.
I tego wszystkim moim czytelni(cz)kom z całego serca życzę :c)
zoopsycholożka, Magda Pawlak